Musahar, Little Bird, Ugle Pude
Klik for større billede

Musahar, Little Bird, Ugle Pude

Little Bird ugle pude.
Mål: 29 x 33 cm

Udover at de laver de fineste skæve uglepuder, der er utrolig lækre og bløde i farverne har de også en prisværdig agenda: at hjælpe en lille gruppe fattige kvinder i en landsby i Nepal til at blive selvstændige erhvervsdrivende.

Målet er at kvinderne selv skal kunne drive en succesfuld forretning med egen indkomst og samtidig have mulighed for at passe deres børn og familie.
Kvinderne får hjælp til at lære at sy, også på maskine, samt oplæring i, hvordan man driver en forretning. For deres produkter får de en fair pris pr. solgt pude samt 10%til en sundhedsforsikring og 10% til uddannelsesopsparing.

De søde puder er fremstillet af brændenælde og økologisk bomuld og farvet med naturlig plantefarve.
Fyldet er ubehandlet uld fra yak-okser. Alle puderne har fine håndbroderede motiver, så de får deres helt eget udtryk.
Alt i alt nogle virkelig søde puder med dejlige rolige farver - og tilmed et godt projekt.

 

 

 

250,00 DKK

*Levering: 1-2 hverdage
*Butikken er e-mærket
*Fri fragt ved køb for 500,-
*14 dages fuld returret